Esperanza
Administrator
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 104
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Ostrów Wielkopolski
|
Wysłany: Wto 15:48, 28 Gru 2010 Temat postu: Kuc szetlandzki |
|
|
Dla wielu osób to właśnie ten malutki, bujnie owłosiony konik jest symbolem kuca. W krajach anglojęzycznych pieszczotliwie nazywa się go Shetty. Ze względu na miły charakter i cierpliwość, a także oczywiście odpowiedni wzrost, kuc szetlandzki świetnie sprawdza się jako wierzchowiec dla najmłodszych dzieci.
Historia
Nikt dokładnie nie wie, jak i kiedy powstała ta rasa. Pierwsze znaleziska na Wyspach Szetlandzkich (archipelag na Oceanie Atlantyckim, około 200 km na północ od wybrzeży Wielkiej Brytanii) pochodzą z 500 roku p.n.e. Wiadomo, że aż do dzisiaj rasa ta pozostała praktycznie niezmieniona. Jedynie około 1000 lat temu mogło dojść do krzyżówki z nieistniejącym już kucem norweskim. W 1890 roku kucowi szetlandzkiemu założono w Anglii księgę stadną. Od tamtej pory prowadzona jest hodowla w czystości rasy. W XIX wieku kuce szetlandzkie wykorzystywano do pracy w angielskich kopalniach, obecnie świetnie nadają się do małych bryczek i dziecięcej jazdy wierzchem.
Wygląd
Kuce szetlandzkie mają mocną, silną budowę ciała, głęboką klatkę piersiową, krótką i grubą szyję, charakterystycznie obwisły brzuch. Ich krótkie, ale mocne kończyny mają wyraźne szczotki pęcinowe. Grzywa i ogon szetlandów są nadzwyczaj obfite, sierść na całym ciele jest gruba i gęsta. Dawniej, gdy kuce żyły na wolności, grube futro stanowiło dla nich ochronę przed niekorzystnym klimatem Wysp Szetlandzkich. Rozróżnia się kilka rozmiarów kuców szetlandzkich:
* mini (do 87 cm w kłębie)
* mały rozmiar (87-92 cm)
* średni (92-98 cm)
* duży (98 - 107 cm)
Kuce szetlandzkie występują w prawie wszystkich maściach.
Charakter
Kuce generalnie odznaczają się mocnym i niesfornym charakterem - bywają uparte, narowiste, a nawet złośliwe. Kuce szetlandzkie to jedne z najłagodniejszych kuców. Właśnie z tego powodu są najpopularniejszymi wierzchowcami dla małych dzieci. Są łagodne, cierpliwe, łatwe w prowadzeniu, bardzo spokojne. Lubią dzieci, są więc dla nich wspaniałymi towarzyszami zabaw i pierwszych prób jeździeckich. Kuce szetlandzkie nie są wymagające, uchodzą za bardzo tanie w utrzymaniu.
Użytkowość
W XIX wieku kuce szetlandzkie stanowiły nieocenioną pomoc w angielskich kopalniach - ciągnęły wózki i przenosiły na grzbitach niewielkie ciężary.
Obecnie kuce szetlandzkie wspaniale nadają się do jazdy wierzchem dla najmłodszych dzieci, organizowane są nawet zawody sportowe w skokach przez niewielkie przeszkody, w których biorą udział szetlandy i ich mali jeźdźcy.
Szetlandy nadają się też do niewielkich bryczek (1-2 osobowych). W USA rozwinięto ich szczególną, długowieczną odmianę przeznaczoną do wyścigów kłusaków w sulkach. Do dziś te małe koniki można spotkać też w cyrkach.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Esperanza dnia Wto 18:17, 28 Gru 2010, w całości zmieniany 1 raz
|
|